Πρόληψη και εξαρτήσεις από το «Αθηνά Εργάνη»

logo-athina-ygeia

Στο 6ο Δημοτικό Διαμέρισμα στο οποίο ανοίκει το σχολείο μας, λειτουργεί με τη συμβολή και τη διοικητική μέριμνα του Δήμου Αθηναίων το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αθηνά Εργάνη».

Κύριες δραστηριότητές του είναι η εφαρμογή προγραμμάτων πρωτογενούς πρόληψης και αγωγής υγείας σε παιδιά, εφήβους και ενήλικες τόσο στη σχολική, όσο και στην τοπική κοινότητα, ο συντονισμός εκπαιδευτικών ομάδων και ομάδων ανάπτυξης δεξιοτήτων, η παροχή συμβουλευτικής υποστήριξης και οι δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης σχετικά με τις εξαρτήσεις και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

Στο 19ο Γυμνάσιο Αθήνας, στις 17 και 18 Ιανουαρίου 2017, ομάδα κοινωνικών επιστημόνων εξειδικευμένων σε θέματα πρόληψης των εξαρτήσεων και αγωγής υγείας ενημέρωσαν την Α Γυμνασίου,έπαιξαν με βιοματικά εργαστήρια και απάντησαν στα ερωτήματα και τις απορίες των παιδιών.

Ήταν μια εποικοδομητική μέρα, που προβλημάτισε τους μικρούς μας εφήβους.