Η ενημερωτική δράση του ΚΕΕΛΠΝΟ στο σχολείο μας

keelpno logo

Το ΚΕΕΛΠΝΟ από συστάσεώς του το 1992 (ΦΕΚ 123Α΄/15-7-1992) αποτελεί το μεγαλύτερο οργανισμό δημόσιας υγείας στη χώρα. Σκοπός του είναι η προστασία και η προαγωγή της Δημόσιας Υγείας μέσω της ενημέρωσης του κοινού, η χάραξη εθνικής στρατηγικής για την πρόληψη της μετάδοσης νοσημάτων.

Το ΚΕΕΛΠΝΟ υλοποιεί ενημερωτικές, εκπαιδευτικές ομιλίες σε σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων, καθώς και σε πανεπιστημιακές μονάδες της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Κατά τα τελευταία πέντε (5) σχολικά έτη (διάστημα 2008-2013), έχουν ενημερωθεί συνολικά 77.000 μαθητές και εκπαιδευτικοί σε περισσότερα από 200 σχολεία της Αττικής και των υπολοίπων Νομών της Ελλάδας.

Χρησιμοποιεί κλασικές ενημερωτικές και εκπαιδευτικές μεθόδους, δια-δραστικές παρεμβάσεις με τη συμμετοχή του κοινού και εργαλεία επικοινωνίας της υγείας, για τη διάδοση ιατρικών γνώσεων και κοινωνικών μηνυμάτων.

Στις 08-12-2016, εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό, επισκέφτηκε το σχολείο μας και ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ Γυμνασίου.Απαντήθηκαν τα ερωτήματά τους και προβληματίστηκαν πάνω σε θέματα πρόληψης του HIV/AIDS, τη συστηματική χρήση προφυλακτικού, την ανάπτυξη δεξιοτήτων διαχείρισης της σεξουαλικότητας και την υιοθέτηση ασφαλέστερων σεξουαλικών συμπεριφορών.

Όλοι νιώσαμε ότι ήταν μια ενημέρωση απαραίτητη.