Τριήμερη εκδρομή σε ΤΡΙΚΑΛΑ-ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ-ΜΕΤΕΩΡΑ-ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ (2015)

Την Παρασκευή 27 Μαρτίου 2015 πραγματοποιήθηκε η τριήμερη εκδρομή του σχολείου μας στα Τρίκαλα - Καλαμπάκα - Μετέωρα. Οι μαθητές και οι συνοδοί που πήραν μέρος απόλαυσαν τις ομορφιές της πόλης του Ασκληπιού, επισκέφτηκαν το Ενετικό Κάστρο (Φρούριο), περπάτησαν στις γέφυρες του Ληθαίου ποταμού, έλαβαν μέρος σε διδασκαλία παραδοσιακών χορών στον Χορευτικό Όμιλο Τρικάλων και πήραν μια γεύση από την εμπορική κίνηση και τη διασκέδαση στην πόλη της Θεσσαλίας. Επίσης επισκέφτηκαν την Καλαμπάκα και ξεναγήθηκαν στο, μοναδικό για τον ελληνικό γεωγραφικό χώρο, γεωλογικό σχηματισμό των Μετεώρων, όπου περιηγήθηκαν τη μοναστική πολιτεία και επισκέφτηκαν τη μονή του Αγίου Στεφάνου. Ακολούθως παρακολούθησαν ξενάγηση στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Μανιταριών στην Καλαμπάκα. Κατά την επιστροφή τους στην Αθήνα το πρόγραμμα περιλάμβανε γνωριμία με το τοπίο της λίμνης Πλαστήρα από τη θέση ''ακτή Πεζούλας'' .

trikala1  trikala2