ΤΟ 19ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΑΣ στο "ONASSIS YOUTH FESTIVAL 2018"

19ο Γυμνάσιο Αθηνών
"Antigone- hot night cold spaceship"

Από τις 13 έως τις 15 Απριλίου 2018 παρουσιάστηκαν οι σχολικές παραστάσεις στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών για τις οποίες δούλεψαν τα παιδιά κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, με επιμέλεια συντελεστών του Ιδρύματος Ωνάση.
onassis
Το σχολείο μας συμμετείχε με θεατρική ομάδα που αποτέλεσαν οι:
Αλκοσάι Μαίρη, Αμπντ Ελ Μοάτι Νέλη, Βαχούλοβιτς Μαρία, Γόζι Γιασμίν, Κάππου Βασιλική, Λάμπεντζ Χασάν, Μαχμούντ Ράνια, Μπογιάνοβιτς Ανδριάνα, Παναγκασίδη Βασιλική και υπεύθυνη εκπαιδευτικό για το πρόγραμμα την κα Αρετή Στραφιώτου.
Συντονιστές από το Ίδρυμα Ωνάση ήταν οι συνεργάτες του Φεστιβάλ:
Θανάσης Δόβρης και Μαρία Παρασύρη.

Η παράστασή μας βασίστηκε στο κείμενο της Αντιγόνης του Σοφοκλή και διαπραγματεύεται την έννοια του μύθου και της σχέσης του με τον σύγχρονο άνθρωπο. Σε ένα περιβάλλον καταστροφής και σε ένα όχημα που εξασφαλίζει την επιβίωση και οδηγεί σε έναν νέο τόπο.Δέκα παιδιά με βουβό παρατηρητή την καθηγήτριά τους, ασυνείδητα αναμοχλεύουν τον μύθο της Αντιγόνης για να περάσουν την ώρα τους φαινομενικά, αλλά υποδόρια δημιουργούν την ανάγκη για νέους μύθους, όντας οι ίδιοι εν δυνάμει μυθικά πλάσματα...

Πολλά μπράβο σε όλους!!!