2019 - 17 ΝΟΕΜΒΡΗ 1973

Μια διαφορετική παρουσίαση της μνήμης των γεγονότων του Πολυτεχνείου του 1973 οργάνωσε η πρώτη γυμνασίου φέτος στο σχολείο μας.

IMG 20191115 103428 - Αντίγραφο

Τα παιδιά παρουσίασαν το θεατρικό σκετς "Ετοιμάζοντας τη Γιορτή του Πολυτεχνείου", εξιστορόντας τα γεγονότα εκείνων των ημερών, ενώ απήγγειλαν τα ποιήματα "Φοβάμαι" του Μανόλη Αναγνωστάκη, "1050 χιλιόκυκλοι" της Κωστούλας Μητροπούλου και "Το αγόρι και η πόρτα" του Γιάννη Ρίτσου.

Οι μαθητές που πήραν μέρος ήταν οι:

Αρμάν Αρίφ, Μαχντί Γουλάμ Αλί, Ελένη Κατσαρή, Ελένη Νουόμπια, Νάσια Μπελντόσκι, Κωνσταντίνα Τραγόμαλλου, Εσσίκα Χλίπα, Στέφανος Κομνηνός, Δανάη Μακρή, Γκέρτα Ντάφκου, Κούκουα Ουίλιαμς, Μανόλης Παπαδημητρίου, Δήμητρα Φράγκου και Ντεμιάνα Σάλεχ, ενώ υπεύθυνη για τον εορτασμό ήταν η καθηγήτρια Καλλιτεχνικών Μαρία Χωριανοπουλου.

IMG 20191115 105135

Παρακολουθήσαμε το υπέροχο animation "12410 τριαντάφυλλα" και ακόμα μετά τα ονόματα των πεσόντων τιρήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Ακούστηκαν τα τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου "Imagine" και "Give peace a chance" του John Lennon, το ριζίτικο "Πότε θα κάμει ξαστεριά", "Τα χέρια" των Γιάννη Σπανού και Λευτέρη Παπαδόπουλου και "Ο μπαγάσας" του Νικόλα Άσιμου σε διεύθυνση του καθηγητή Μουσικής του σχολείου μας κου Μιχάλη Ψύρρα.

Τα παιδιά που συμμετείχαν στη χορωδία ήταν οι:

Αθηνά Σιμάκου, Βαλεντίνη Αμπατζή, Πάμελα Αλίου, Νίκη Ανυφαντή, Κωνσταντίνα Βαρβαρούκ, Μόνα Γόζι,Κούκουα Ουίλιαμς, Άνναμπελ Ικχάρο, Ειρήνη Κασιάρη Τέμπορα Κοτίλι, Γιάννης Μακρής, Δανάη Μακρή, Ναταλία Μπασάι, Φραντσέσκα Μπεϊλεράι, Βερόνικα Ντροζντ, Φανή Παπαγεωργίου, Γιάννης Ποσπέλωβ, Ντένις Ροταρίου, Ντεμιάνα Σάλεχ, Ια και Λίκα Τζανγκβελάτζε, Χρήστος Φιλιππακόπουλος και Κωνσταντίνα Τραγόμαλου ενώ έπαιξε beatbox ο Μιλάντ Φραγκαλά.

Η εκδήλωση έκλεισε με τον Εθνικό μας Ύμνο και την αποφώνηση του Διευθυντή του σχολείου μας κου Ξενοφώντα Σακελλαρίου.

'Ολα τα παιδιά καταχειροκροτήθηκαν και για πρώτη φορά για μεγάλη μας χαρά, είχαμε μεγάλη προσέλευση γονιών, κηδεμόνων και φίλων.