ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

Μετά από ενέργειες του Συλλόγου Διδασκόντων του Γυμνασίου μας, το σχολείο μας - μαζί με άλλα εννέα σχολεία από όλη την Ελλάδα- επιλέχτηκε  από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων  για την εφαρμογή του Προγράμματος  "Ευαισθητοποίηση των μαθητών για θέματα Ρατσισμού''. Το παραπάνω πρόγραμμα, επιστημονικός υπεύθυνος του οποίου είναι ο Επίκ. Καθηγητής του Πανεπ. Ιωαννίνων κ. Θ.Θάνος,  εκπονήθηκε  το μήνα Μάϊο στο σχολείο μας. Η θεατρολόγος κ. Ισμήνη Πρωΐου εφάρμοσε στα συνεργαζόμενα τμήματα βιωματική προσέγγιση του θέματος  παράλληλα με κατασκευές και χειροτεχνίες, ενώ με τη λήξη των διδασκαλιών μοιράστηκαν ερωτηματολόγια στους μαθητές. Οι μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι με την ιδιαίτερη προσέγγιση του θέματος. Τέλος, το συνεργαζόμενο με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων Εργ. Μελετών Απόδημου Ελληνισμού και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης απέστειλε στο σχολείο μας εκπαιδευτικό υλικό σε έντυπη και ψηφιακή μορφή για περαιτέρω χρήση από τους εκπαιδευτικούς.